Рецепти

Зимна хапванка

By февруари 5, 2014януари 3rd, 20224 Comments

снимка: zdravaistoria.com

Необходими продукти:

4-5 средно големи картофа

2 моркова

1 / 2 сладък картоф (батат)

Смляно ленено семе

2 ч. л. конопено семе

Хималайска сол

Кимион

Джинджифил на прах

Начин на приготвяне:

Измиваме добре и обелваме картофите, морковите и батата. Нарязваме ги на кубчета и ги слагаме да се сварят във вряла вода с малко сол. Варим ги около 30 минути или до тогава, докато с лекота могат да се набучат с вилица. Внимаваме да не ги преварим. Когато са готови, изсипваме водата от тенджерата и ги оставяме да поизстинат. Преди да сервираме, ги посипваме с малко смляно ленено и конопено семе, овкусяваме с малко сол, смлян кимион и джинджифил на прах и поднасяме.

*Лененото семе е едно от задължителните попълнения към вашата кухня, особено ако не ядете риба! Най-лесният вариант да се консумира е просто да го смелите и да го слагате в салати и различни ястия. Препоръчвам да си вземете ленено семе и да си го смилате, вместо да посягате към готовата за използване бутилка ленено масло. От лененото семе с лекота си набавяме важните омега-3 мастни киселини, които спомагат за изчистване на организма от излишните килограми, витамин Е, витамини от грубата В, калций, калий и желязо. Добре е да си хапваме ленено семе редовно, но без да прекаляваме, защото прекомерното количество ленено семе може да доведе до болки в стомаха и диария.[1]


[1] Използван източник: http://www.nutrition-and-you.com/flax-seed.html

4 коментари

  • Петя Йосифова каза:

    Изглежда много вкусно и непременно трябва да се опита! Благодаря за рецептата 🙂
    За лененото семе съм чела, че ни трябва около 1 супена лъжица на ден, за да си набавим необходимите омега-3 мастни киселини, но да не е повече от това количество за 1 ден 😉
    Искам да питам какво ви е мнението за варенето на пара – не би ли било по здравословно?!?

    • Emilia Tsaneva каза:

      Благодаря! Чудесно е човек да разнообразява менюто си. Относно готвенето на пара – много специалисти казват, че то е най-здравословният възможен вариант, така че ако човек има възможност е чудесно да си приготвя храна на пара. Но на нас все пак ни е необходимо разнообразие и е добре в такъв случай от време на време да си правим и нещо варено или печено дори, отколкото в даден момент да ни писнат зеленчуците на пара и да се нахвърлим на пърженето. Варената храна също е полезна и това е може би едно от първите неща, които човек се научава да прави. Затова за хора, които искат да сготвят набързо нещо вкусно и здравословно, то е добър вариант.

  • maria каза:

    А какво Ви е мнението за фитиновата киселина в лененото семе? Тя пречи за усвояването на витамин Е, витамини от грубата В, калций, калий и желязо в лененото семе?

    • Emilia Tsaneva каза:

      Здравейте, Мария! Благодаря ви за въпроса! Не съм диетолог, за да дам компетентен отговор на този въпрос. За нещата, които публикувам изхождам от личния си опит, и относно лененото семе по себе си виждам добър резултат стига да не прекалявам с количествата. Не знам до каква степен точно усвоявам от него калий, калций, желязо, витамин Е и витамини В, но е факт, че откакто го добавих към храната си, виждам, че тялото ми се чувства по-добре и това ми стига, за да го препоръчам. Вие какво използвате вместо ленено семе?

Оставете коментар